تفکر طراحی

[vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

تفکر طراحی

تفکر طراحی فرایندی است برای حل خلاقانه مسائل.

 

تفکر طراحی از جعبه ابزار طراحان (به عنوان نمونه هم‌دلی و آزمایش) برای رسیدن به راهکارهای نوآورانه بهره می‌گیرد. با استفاده از تفکر طراحی به جای تکیه بر داده‌های تاریخی و استفاده از غریزه به جای شواهد، بر اساس آن چه مشتریان واقعاً به آن نیاز دارند تصمیم‌گیری می‌کنید.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

چرا تفکر طراحی؟

 

تفکر طراحی رویکردی انسان‌محور به نوآوری است که با کمک جعبه ابزار طراحان به یکپارچه‌سازی نیازهای مردم، امکانات فنی و الزامات موفقیت کسب و کار می‌پردازد.

تیم براون، مدیرعامل آیدئو

 

تفکر به مانند طراحان می‌تواند راه‌های توسعه محصولات، خدمات، فرایندها و استراتژی سازمان‌ها را متحول کند. این رویکرد که به آن تفکر طراحی گفته می‌شود ایده‌هایی را که از دید انسان‌ها خواستنی، از دید تکنولوژی امکان‌پذیر و از دید اقتصادی ماندگار هستند را گردآوری می‌کند. همچین به افرادی که برای طراحی آموزش ندیده‌اند اجازه می‌دهد با کمک ابزارهای خلاقانه پاسخگوی طیف وسیعی از چالش‌ها باشند.[/vc_column_text][vc_single_image image=”940″ img_size=”full” alignment=”center” css=”.vc_custom_1539531489381{padding-right: 160px !important;padding-left: 160px !important;}”][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

 مراحل تفکر طراحی

تفکر طراحی از یک فرایند خطی پیروی نمی‌کند. در اکثر مواقع با فرایندی تکرارپذیر مواجه هستیم که بین مراحل مختلف آن جابجا می‌شویم. تفکر طراحی از ۶ مرحله کلی تشکیل شده است:[/vc_column_text][vc_single_image image=”941″ img_size=”full” alignment=”center” css=”.vc_custom_1539531503429{padding-right: 40px !important;padding-left: 40px !important;}”][vc_column_text]

۱. شکل دادن یک پرسش

دنبال رسیدن به پاسخ چه پرسشی هستید؟ این پرسش باید آن‌قدر جذاب باشد تا انگیزه کافی برای پیدا کردن جواب آن را داشته باشید.

۲. الهام گرفتن

در گذشته چه راهکارهایی پیاده‌سازی شده؟ در صنایع دیگر از چه راهکارهای خلاقانه‌ای کمک گرفته‌اند؟ به دنبال کشف نیازهای واقعی انسان‌ها باشید و برای تفکری جدید الهام بگیرید.

۳. خلق ایده

از راهکارهایی ساده و تکراری شروع کنید. تا می‌توانید ایده تولید کنید و به جای کیفیت به دنبال کمیت باشید. با این کار کم کم الگوهای خلاقانه در ذهن شما شکل می‌گیرند.

۴. ملموس کردن ایده‌ها

ایده‌ها تا زمانی که در ذهن شما یا روی کاغذ هستند جالب به نظر می‌رسند. اما آیا در دنیای واقعی هم اینگونه خواهند بود؟ دست به کار شوید و نمونه اولیه‌ای از ایده خود بسازید.

۵. امتحان کردن و یاد گرفتن

نمونه اولیه ایده‌ها را تست کنید و از بازخوردها برای بهبود آن کمک بگیرید. برای این کار از نظرات مشتریان، مدیران و تیم فنی استفاده کنید.

۶. به اشتراک گذاری داستان

داستان‌ها از گذشته‌های دور منبعی الهام‌بخش برای انسان‌ها بوده‌اند. تجربه‌های خود در مسیر تفکر طراحی را در قالب داستان بیان کنید تا انگیزه باقی افراد برای شروع به اقدام را بالا ببرید.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]

اسکرول به بالا