طراحی کسب‌وکار

نگرشی جدید برای استراتژی و نوآوری

ــــــــــ          طراحی کسب‌وکار چیست؟

کسب‌وکار با چاشنی طراحی

طراحی کسب‌وکار مفهومی بین طراحی و کسب‌وکار است. این مفهوم شامل استفاده از ذهنیت طراحی، روش‌های طراحی و ابزارهای کسب‌وکار به منظور حل چالش‌های کسب‌وکار می‌شود.

ــــــــــ          ذهنیت طراحی

چطور مثل یک طراح فکر کنیم؟

طراحی رویکردی منظم برای یافتن، شناسایی و خلق ارزش است. بنابراین یک طراح دایم به فکر پیدا کردن فرصت‌هایی جدید برای خلق ارزش می‌گردد.

ــــــــــ          تکرار، تکرار و تکرار

سفر به درون ناشناخته‌ها

فرایند طراحی خطی نیست و به سختی می‌توان آغاز و پایان مشخصی برای آن تصور کرد. این فرایند از تکرارهای بسیار تشکیل شده و در هر تکرار فرضیه‌های جدیدی بررسی می‌شود و یادگیری‌های زیادی اتفاق می‌افتد. از دل این تکرارها راهکاری پدیدار می‌شود که پاسخگوی مسیله اصلی است.

ــــــــــ          مهارت‌های طراحی

زندگی به سبک یک طراح کسب‌وکار

طراح کسب‌وکار شدن نیازمند سنت‌شکنی و نگاهی تازه به فرایند حل مسیله است. یک طراح کسب‌وکار دایم در حال مشاهده، تفکر، تجزیه و تحلیل، چارچوب‌بندی، ایده‌پردازی، ساخت، آزمایش و نتیجه‌گیری است.

همه چیز با مشتری شروع می‌شود.

دایم مشتریان را مشاهده می‌کند تا به درک درستی از نیازهایشان برسد. برای این کار باید سوال‌های درستی بپرسد تا به جواب‌های مورد نظرش برسد.

 

دیداری فکر می‌کند و انجام می‌دهد.

دیداری کار کردن کمک می‌کند که تصویر بزرگ‌تر را ببیند، موضوع‌های پیچیده برایش شفاف‌تر شود و با مخاطبان خود مکالمه بهتری داشته باشد.

 

تَک‌پَری نمی‌کند چون می‌داند که از همه باهوش‌تر نیست.

از بینش بقیه اعضای تیم کمک می‌گیرد. طرز فکرهای مختلف می‌تواند می‌تواند موجب پیدا شدن فرصت‌های جدید شود.

 

قصه تعریف می‌کند و تجربه خود را هم‌رسانی می‌کند.

قصه‌ها آغاز و پایانی مشخص دارند و مخاطبان می‌تواند با قهرمان‌ها ارتباط برقرار کنند. قصه‌های خوب ماندگار می‌شوند. قصه‌های خوب تعریف می‌شوند. قصه‌های خوب منتشر می‌شوند.

 

ساده می‌گیرد!

شروع می‌کند. به دنبال ساختن محصول نهایی نیست. به دنبال افزودن ویژگی‌هایی که مشکل‌های اصلی را حل نمی‌کنند نیست.

 

آزمایش‌های کوچک انجام می‌دهد.

هر تکرار و آزمون کوچکی انبوهی از بینش‌های کاربردی را به همراه خواهد داشت؛ مواردی که اگر از همان ابتدا شروع به ساختن می‌کرد هرگز یاد نمی‌گرفت. او می‌داند که واقعیت با فرضیه‌هایی که در ذهن دارد متفاوت است.

 

نامطمین بودن را به آغوش می‌کشد.

تنها چیز قطعی در دنیای کسب‌وکار تغییر است. این واقعیت را می‌پذیرد و از دل ابهام به دنبال فرصت‌های جدید می‌گردد.

ــــــــــ          روش‌های طراحی

دستورالعمل‌ها را دنبال کن…

روش‌های زیادی مبتنی بر تفکر طراحی توسعه داده شده‌اند. خبر خوب این است که هیچ‌کدام پیچیده نیستند. کافی است که راهنمای گام‌به‌گام هرکدام را دنبال کنید.

ــــــــــ          طراحی کسب‌وکاری بهتر

رویکردی جدید به استراتژی و نوآوری

این روش شامل ابزار، مهارت‌ها و نگرشی نو به استراتژی و نوآوری می‌شود و کامل‌ترین چارچوب برای طراحی کسب‌وکار است. از این روش می‌توان برای کلیه کسب‌وکارها، از نوپا گرفته تا سازمان‌های بزرگ، استفاده کرد.

ــــــــــ          دیزاین اسپرینت

تست ایده‌های جدید تنها در ۵ روز

اینجا فقط سرعت مهم است. تنها در ۵ روز می‌توانید برای مشکلات بزرگ راهکار پیدا کرده و ایده‌های جدید را تست کنید. شنبه تا چهارشنبه را خالی کنید و مشغول طراحی شوید.

ــــــــــ          ابزارهای کسب‌وکار

جعبه‌ابزار یک طراح کسب‌وکار

طراحی کسب‌وکار هم مانند سایر شغل‌های تخصصی نیازمند ابزار مخصوص است. هرچه ابزار بهتری در اختیار داشته باشید، کار سریع‌تر انجام شده و خروجی نهایی بهتری خواهید داشت.

ــــــــــ          بوم‌های طراحی کسب‌وکار

شفاف‌سازی راهبردها

بوم‌های طراحی کسب‌وکار ابزاری مناسب برای دیداری‌سازی راهبردها و شاف‌سازی ارتباطات هستند. به نوعی می‌توان آن‌ها را زبان مشترک دنیای طراحی کسب‌وکار دانست.