تجربه کاربری چیست؟

نقطه‌ی شروع تجربه کاربری چیست و چه کاربردهایی دارد؟

یکی از موضوعاتی که امروزه در شرکت‌ها با آن مواجه می شویم این است که طراحی تجربه کاربری چیست و‌ چه کاربردی دارد، با گسترش رایانه‌های محل کار در اوایل دهه 1990 ، تجربه کاربری تبدیل به یک دیدگاه مثبت برای طراحان شد.اولین شخصی که از این کلمه استفاده کرد “دونالد نورمن” بود؛ از نظر او تجربه کاربر، “کیفیت تجربه‌ای است که شخص هنگام تعامل با یک طراحی خاص تجربه می‌کند”. به زودی این اصطلاح به صورت خود به خود شروع به کار کرد و امروز بسیار شناخته شده است. 

فاکتورهای مهم در تجربه کاربری چیست؟ 

تجربه کاربر مجموعه‌ای از سطوح کیفی رضایت و لذت کاربر در استفاده از محصول است که می‌توان آن را در چهار سطح بررسی کرد:

قابل استفاده بودن، به این معنی که اهداف محصول برای کاربر واضح و شفاف باشد.

فراگیر بودن محصول به نوعی که افراد با ویژگی‌های جسمانی مختلف مانند دید کم و…هم بتوانند مانند سایرین به راحتی از محصول استفاده کنند.

لذت بخش بودن استفاده از آن،کاربر بدون علم به آن که تجربه کاربری چیست به دنبال محصولی است که استفاده از آن راحت و رضایت بخش باشد بنابراین در این مرحله طراحان تجربه کاربر با در نظر گرفتن احساسات و افکار کاربر هنگام استفاده از یک محصول این تجربه را بهبود می بخشند.

 در نهایت مفید بودن محصول است که در علاوه بر اینکه محصول مشکلی را برای کاربران حل می‌کند، استفاده از آن هم به همان اندازه باید راحت باشد.

کاربر محور بودن در تجربه کاربری چیست؟

در طراحی تجربه کاربر طراحان می‌خواهند که طرفدار کاربران باشند و نیازهای کاربران را در مرکز تمام تلاش های طراحی و توسعه قرار دهند. همچنین به همین دلیل است که اکثر طراحان تجربه کاربر به نوعی در فرآیند کار، کاربر محور کار می کنند و تلاش خود را برای آگاهی بیشتر ادامه می‌دهند تا زمانی که همه مسائل مربوطه و نیازهای کاربر را به صورت بهینه حل کنند.

مزایای استراتژی تجربه کاربر چیست؟

تجربه کاربر برای همه گروه ها مزایای خاص خود را دارد.رعایت اصول تجربه کاربری در کسب و کارها باعث افزایش رضایت مشتری،افزایش فروش و وفاداری شده،همچنین در بین انسان ها باعث ایجاد لذت تعامل در استفاده از محصولات می شود و در ادامه هزینه ها برای توسعه محصول کاهش پیدا می کند و بهره وری نیز بیشتر می شود.

تفاوت بین استراتژی طراحی تجربه کاربر و تجربه کاربر چیست؟

برای تمایز بین استراتژی کاربر و طراحی تجربه کاربر می توان گفت که طراحی تجربه کاربر مربوط به قابلیت استفاده و محتوا است در حالی که استراتژی تجربه کاربر مربوط به تصویر بزرگ در راستای چشم انداز محصول و دستیابی به اهداف کسب و کار است.

در ادامه موضوع تجربه کاربری چیست دونالد نورمن،مخترع اصطلاح تجربه کاربر، این جمله را مطرح میکند:هیچ محصولی جزیره نیست. یک محصول بیشتر از محصول است. این یک تجربه منسجم و یکپارچه است. به تمام مراحل یک محصول یا خدمات فکر کنید – از اهداف اولیه تا بازتاب های نهایی ، از اولین استفاده برای کمک ، خدمات و نگهداری. کاری کنید که همه آنها یکپارچه با هم کار کنند”. 

طراحی تجربه کاربر موضوع گسترده‌ای است که در مباحث بعدی به جزئیات آن و تفاوت‌های طراحی تجربه مشتری و تجربه کاربری چیست می‌پردازیم.

برای مطالعه بیشتر میتوانید به سایت interaction-design.org سر بزنید.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید