کلاب هاوس چیست و چطور در آن گفتگویی سازنده داشته باشیم؟

کلاب هاوس چیست و چطور در آن گفتگویی سازنده داشته باشیم؟

بدون شک کلاب هاوس پدیده این روزهای دنیای مجازی است. حضور در این شبکه اجتماعی همچنان نیازمند دعوت شدن از سوی کاربری دیگر است و مشخص نیست نسخه اندروید آن چه زمانی منتشر می‌شود. اما با همین وضعیت همه در حال صحبت در مورد آن هستند، افراد در اتاق‌های آن مشغول صحبت کردن و گوش دادن‌اند و حضور سیاست‌مداران در آن به حواشی افزوده است.

حضور در شبکه‌های اجتماعی علاوه بر سرگرمی و تفریح می‌تواند کاربردهای دیگری نیز داشته باشد. این ابزارها راهی مناسب برای برقراری دیالوگ با مشتریان و مخاطبان جدی نیز هستند. از همین رو شاهد حضور فعال کسب‌وکارها در این فضای مجازی هستیم. تفاوت کاربرد شبکه‌های اجتماعی برای کسب‌وکارها نیاز به وجود برنامه مشخص فعالیت در آن‌ها را نشان می‌دهد. از همین رو اگر دنبال فعالیت جدی و گرفتن نتیجه‌ای مشخص هستید نیاز است نکاتی را مدنظر قرار دهید. در این نوشتار بررسی می‌کنیم برای داشتن گفتگویی سازنده و مفید در کلاب هاوس و یا سایر پلتفورم‌های مشابه به چه مواردی باید توجه داشته باشید.

 

کلاب هاوس چیست؟

کلاب هاوس شبکه اجتماعی جدیدی است که توانسته در همان قدم‌های ابتدایی رقبایی مثل اینستاگرام و توییتر را به چالش بکشد. تعامل در این شبکه اجتماعی تنها به صورت گفتگوهای زنده صوتی انجام می‌شود و متن و تصویر جایی در آن ندارد. همین تفاوت است که موجب جذابیت آن شده است. به طوری که در زمانی کوتاه شاهد بودیم توییتر و تلگرام هم این ویژگی را به اپلیکیشن‌های خود اضافه کردند.

بعد از ثبت نام و تأیید حساب کاربری، افراد می‌توانند به اتاق‌های موجود بپیوندند و یا اتاق خود را درست کرده و دوستان و آشنایان خود را به گفتگو دعوت کنند. سازنده هر اتاق نقش میزبان را دارد و اوست که تعیین می‌کند چه افرادی می‌توانند صحبت کنند و چه افرادی تنها باید گوش به حرف‌های دیگران بسپارند.

برای دریافت اپلیکیشن کلاب‌هاوس می‌توانید به وب‌سایت رسمی آن مراجعه کنید.

 

کلاب هاوس در مقایسه با چت صوتی تلگرام و اسپیس توییتر

مدتی کوتاه بعد از معرفی شدن کلاب هاوس، تلگرام و توییتر هم ویژگی‌های مشابهی را به اپلیکیشن‌های خود اضافه کردند. سؤال اینجاست که از کدام‌یک از آن‌ها استفاده کنیم؟

 

کلاب‌هاوس، نوپا ولی جذاب

کلاب‌هاوس شبکه اجتماعی جدیدی است که توجه بسیاری از افراد مشهور تأثیرگذار را به خود جلب کرده است. اما نباید فراموش کرد که در ابتدای راه توسعه خود قرار دارد. بنابراین هرازگاهی شاید بروز اختلال در دسترسی و بروز ایرادهای فنی در آن هستیم. به همین دلیل است که برای محدود کردن فرایند جذب کاربر، نیاز به دعوت‌نامه برای استفاده از آن تعبیه شده است. اما این موضوع باعث نشده ذره‌ای از جذابیت کلاب هاوس کاسته شود. از طرف دیگر کلاب هاوس تنها محدود به صوت می‌شود و خبری از متن و تصویر در آن نیست. این که این مورد را نقطه ضعف ببینید و یا قوت بستگی به هدف شما از حضور در شبکه‌های اجتماعی دارد.

 

اسپیس توییتر، کم‌فروغ و پرایراد

توییتر هم قابلیت گفتگوی صوتی خود را با اسم اسپیس منتشر کرد. این ویژگی هم در حال توسعه است و هنوز تمام کاربران به آن دسترسی ندارند. ایرادهای فنی اسپیس بیشتر از سایر پلتفورم‌ها به چشم می‌آید اما انتظار می‌رود با توجه به در اختیار داشتن منابع بیشتر، توییتر با سرعت بیشتری قادر به برطرف کردن آن‌ها باشد. موضوع دیگری که باید به آن توجه نمود مخاطبان کم توییتر و محدود بودن دسترسی به آن است. از این رو کلاب هاوس تا زمانی که آزادانه قابل دسترسی است گزینه راحت‌تری برای شروع یک گفتگوی صوتی به نظر می‌رسد.

 

چت صوتی تلگرام، بی‌نقص و گم‌شده در انبوه قابلیت‌ها

در آخر نوبت به تلگرام می‌رسد. تلگرام مدت‌ها پیش قابلیت چت صوتی را به گروه‌ها اضافه کرده بود. اما با مطرح شدن کلاب هاوس، در آخرین بروزرسانی خود این قابلیت جذاب را به کانال‌ها آورد تا افراد تأثیرگذار و کسب‌وکارها نیز بتوانند از آن بهره ببرند. زیرساخت بزرگ و تجربه طولانی‌مدت تلگرام از حضور در فضای اجتماعی موجب شده است با تجربه‌ای بی‌نقص از گفتگوی صوتی مواجه باشیم. با این وجود مکانیزم اطلاع‌رسانی تلگرام برای گفتگوهای در جریان به کارآمدی کلاب هاوس نیست. با وجود محدودیت دسترسی به تلگرام در ایران، همچنان چند ده میلیون نفر از ایرانیان از آن استفاده می‌کنند اما دشواری در دسترسی از شور و حال کاربران کاسته و انتظار نمی‌رود تلگرام رقیبی جدی برای کلاب هاوس به شمار رود؛ مگر این که اتفاق‌های دیگری در آینده رخ دهد.

 

قبل از شروع گفتگو در کلاب هاوس چه کار کنیم؟

شروع گفتگو در کلاب هاوس بسیار ساده است. کافی است اتاقی جدید ایجاد کنید و میکروفون را فعال کنید. به همین سادگی! اما اگر می‌خواهید گفتگویی بهتر داشته باشید خوب است قبل از شروع گفتگو این نکات را مد نظر قرار دهید.

 

موضوع گفتگو را مشخص کنید

اولین قدم برای داشتن گفتگویی جذاب این ایست که موضوع بحث را مشخص کنید. تعیین موضوع کمک می‌کند بتوانید محتوای صحبت را بهتر طراحی کنید. همچنین موجب می‌شود مخاطبان شما بدانند انتظار چه چیزی را از شرکت در گفتگوی شما داشته باشند.

اگر برای پیدا کردن موضوع دچار مشکل شده‌اید بهتر است نگاهی به تخصص و تجربه‌های پیشین خود بیاندازید. همچنین با مرور سایر بحث‌ها در کلاب هاوس می‌توانید دریابید چه موضوعاتی مورد توجه سایرین است. توجه داشته باشید که هدف از حضور در شبکه‌های اجتماعی، هدف قرار دادن طیف وسیعی از مخاطبان است. پس موضوعی را انتخاب کنید که تعداد قابل توجهی از افراد مخاطب آن باشند. در نهایت عنوانی جذاب برای موضوع گفتگوی خود انتخاب کنید.

 

ساختار گفتگو را تعیین کنید

تعیین ساختار برای گفتگو از بروز هرج و مرج جلوگیری می‌کند. چه کسانی حق صحبت کردن دارند؟ چه مدت می‌توانند صحبت کنند؟ محورهای گفتگو چه هستند؟ سایر شرکت‌کنندگان می‌توانند سؤالات خود را مطرح کنند؟ گفتگو شکل مناظره دارد و تقابل دو دیدگاه را مطرح می‌کند؟ مجری از سخنرانان سؤال می‌پرسد و یا خودشان به بیان نظرات مشغول می‌شوند؟ اگر کسی از ساختار مشخص شده تبعیت نکرد چطور برخورد می‌کنید؟ مدت زمان گفتگو چقدر خواهد بود؟

به تمام این سؤالات فکر کنید و برای موارد غیرمنتظره نیز آماده باشید.

 

اطلاع‌رسانی کنید

کلاب هاوس مکانیزمی جذاب برای اطلاع‌‌رسانی گفتگوها دارد. تمام افرادی که شما و سایر سخنرانان را دنبال می‌کنند از شروع گفتگو مطلع می‌شوند. اما با این وجود خوب است که از کانال‌های دیگر برای اطلاع‌رسانی گفتگوی خود نیز استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که کلاب هاوس چیزی در حدود ۲ میلیون کاربر در سراسر دنیا دارد و هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به شبکه‌های اجتماعی دیگر نظیر اینستاگرام و تلگرام وجود دارد. پس اطلاعیه گفتگوی خود را در سایر کانال‌ها نیز هم‌رسانی کنید.

 

در مورد موضوع گفتگو مطالعه کنید

برای این که گفتگوی بهتری داشته باشید قبل از آن فرصتی را به مطالعه درباره موضوع صحبت بپردازید. با این کار مطمئن می‌شوید تمام جنبه‌های موضوع بحث را مورد توجه قرار داده‌اید. همچنین با آمادگی بیشتری در گفتگو حاضر می‌شوید. شنوندگان میزان آمادگی سخنرانان را به خوبی تشخیص می‌دهند. نداشتن آمادگی به راحتی از لحن و نوع صحبت شما پیدا خواهد شد.

 

۵ نکته برای داشتن گفتگویی سازنده

با گسترده شدن استفاده از کلاب‌هاوس در بین مخاطبان، رقابت برای جذب آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. در این رقابت، افرادی موفق خواهند شد که کیفیت بالاتری ارائه دهند. بنابراین نیاز است مطمئن شوید گفتگویی سازنده برای مخاطبان خود رقم خواهید زد. اما یک گفتگوی سازنده چه ویژگی‌هایی دارد؟

ما در استودیو مارنو از روشی ساختاریافته به اسم راهکارگاه برای بحث کردن و کار گروهی استفاده می‌کنیم. اصول راهکارگاه می‌تواند راهنمای خوبی برای اجرای یک بحث سازنده در کلاب هاوس باشد. این اصول حاصل سال‌ها تجربه و ساعت‌ها کار گروهی و جلسات کاری است. در ادامه برخی از این اصول را که ارتباط بیشتری با فضای کلاب هاوس داشتند مرور می‌کنیم. با توجه به این نکات می‌توانید گفتگوهای جذاب و مفیدی داشته باشید که مخاطبان‌تان نیز از آن لذت می‌برند.

 

۱. یک مجری مشخص کنید

همان‌طور که برای جلسات کاری بهتر باید از تسهیل‌گر (یا آن‌طور که ما دوست داریم او را صدا بزنیم، کارپیشه) کمک گرفت، تعیین یک نفر به عنوان مجری برای گفتگوی زنده در کلاب هاوس هم ضروری است. مجری شخصی است که بحث را مدیریت می‌کند و حساب زمان را دارد. او وظیفه دارد اطمینان حاصل کند که گفتگو با ریتم مناسبی جلو رود.

وجود مجری در گفتگو کمک می‌کند از ظرفیت دانشی و تجربه‌های سخنرانان نهایت استفاده را ببریم. مجری برای بهره‌گیری از این ظرفیت باید تا جای ممکن بی‌طرفی خود را حفظ کند. این کار باعث جلوگیری از سوگیری شده و گفتگو را غنی‌تر می‌کند. فراموش نکنید که هدف از بحث کردن هم‌نظر شدن نیست. بحث می‌کنیم تا با دیدگاه‌های همدیگر آشنا شویم و نقاط ضعف و قوت نظرات خود را بشناسیم.

 

۲. بحث‌ها را بخش‌بندی کنید

باز گذاشتن موضوع گفتگو و ارائه نظرات آزادانه توسط سخنرانان راهی قطعی برای منحرف کردن گفتگو به سمت یک بحث بی‌ساختار است. در عوض باید گفتگو را بخش‌بندی کنید. بعد از مشخص شدن موضوع گفتگو، محورهای اصلی را مشخص کنید. در هر یک از محورها مشخص کنید که می‌خواهید به چه پرسش‌هایی پاسخ داده شود. هنگام گفتگو اگر حس کردید صحبت‌ها از محور اصلی دور شده‌اند با مطرح کردن پرسش‌های باقی‌مانده، بحث را نجات دهید.

همچنین می‌توانید ترتیب گفتگوی افراد را نیز مشخص کنید. برعکس گفتگوی رودررو که افراد می‌توانند با اشاره نشان دهند می‌خواهند حرف بزنند، در کلاب هاوس نمی‌توان تشخیص داد که چه کسی چه زمانی می‌خواهد وارد گفتگو شود. مشخص کردن ترتیب باعث می‌شود بحث با آرامش بیشتری دنبال شده و افراد در حرف همدیگر نپرند.

 

۳. گفتگو را زمان‌بندی کنید

برای کنترل هرچه بهتر گفتگو آن را زمان‌بندی کنید. سر ساعت مقرر گفتگو را شروع کنید و در ساعت مقرر آن را به اتمام برسانید. همچنین مشخص کنید برای هر یک از محورهای گفتگو چقدر زمان در نظر خواهید گرفت. اگر بحث‌ها طولانی‌تر شدند این موضوع را به اطلاع سخنرانان برسانید تا صحبت‌های خود را کوتاه‌تر کنند.

محدود کردن زمان باعث می‌شود مؤثرتر فکر کنیم و از بحث‌های بی‌پایان جلوگیری می‌کند. ممکن است حس کنید زمان کافی برای بعضی از موضوع‌ها وجود ندارد. اما یادتان باشد بحث‌های طولانی انرژی حاضران را هدر می‌دهد و گفتگو به جمع‌بندی مناسبی نمی‌رسد.

 

۴. نگویید، نشان دهید

تصور کردن مفاهیمی که دیداری نشده‌اند برای افراد سخت است. این موضوع در کلاب هاوس که تنها در بستر صوتی فعال است اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. ذکر مثال کمک می‌کند شنوندگان دید بهتری از موضوع صحبت پیدا کنند. این کار باعث می‌شود ایده‌ها از حالت انتزاعی خارج شوند. پس در گفتگوی خود به جای بیان ایده‌ها، با ذکر مثال و استفاده از استعاره آن‌ها را نشان دهید.

 

۵. بحث را جمع‌بندی کنید

دقایقی از پایان گفتگو را به جمع‌بندی بحث اختصاص دهید. جمع‌بندی به این معنی نیست که به نتیجه یکسانی برسید که همه بر سر آن توافق داشته باشند. هدف از بحث کردن هم‌نظر شدن نیست؛ بلکه قرار است با دیدگاه‌های مختلف آشنا شویم. بنابراین خلاصه‌ای از صحبت‌های مطرح‌شده ارائه دهید. همچنین می‌توانید مباحثی که مطرح نشدند و یا به خوبی مورد بررسی قرار نگرفتند را مشخص کنید تا در گفتگوهای آینده به سراغ‌شان بروید.

همچنین می‌توانید در طول گفتگو هم به جمع‌بندی مباحث مطرح شده بپردازید. شنوندگان اتاق شما در کلاب هاوس همیشه از ابتدای بحث حضور نمی‌یابند و لزوماً تا انتهای آن هم همراه شما نخواهند بود. به یاد داشته باشید که گفتگویی زنده را مدیریت می‌کنید. بنابراین خوب است هر از گاهی مشخص کنید که تا الان چه گذشته و در ادامه چه اتفاقی خواهد افتاد.

 


همه توجه‌ها به کلاب هاوس است و آینده آن هنوز مشخص نیست. اما از همین الان معلوم است که گفتگوهای زنده صوتی آمده‌اند تا بمانند. موضوع رقابت بین کلاب هاوس، توییتر و تلگرام نیست. اینستاگرام، اسنپ و یوتوب باید نگران محبوب شدن گفتگوهای صوتی باشند. برای گفتگوی زنده صوتی نیازی به نور خوب، لباس مرتب و پس‌زمینه جذاب ندارید. کافیست یک جای خلوت پیدا کنید و دکمه شروع را بزنید. و این یعنی آدم‌های بیشتری فرصت گفتگو و شنیده شدن پیدا خواهند کرد. پس چه بهتر که با رعایت نکاتی که در بالا ذکر شد، اصولی در این مسیر آینده‌دار قدم برداریم.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید